Naprawa falowników Lenze

Naprawa falowników Lenze to usługa, której przeprowadzenie zalecane jest w przypadku wielu różnych uszkodzeń. Przemienniki tej marki występują w rozmaitych modelach i szeregach mocy, a także posiadają odmienne stopnie zabezpieczeń. Produkty firmy Lenze należą do wyjątkowo praktycznych i solidnych, przez co znajdują zastosowanie w realizacji i modernizacji wielu aplikacji. Narażone są niestety na awarie i usterki, których usunięciem może się zająć nasze Centrum Regeneracji.

Na czym polega naprawa falowników Lenze?

Naprawa falowników Lenze polega na eliminowaniu nieprawidłowości, które uniemożliwiają prawidłową pracę tych urządzeń. Uszkodzenia i awarie mogą występować zarówno w standardowej konstrukcji przemiennika, jak i dodatkowych panelach sterujących, modułach wejść i wyjść, dławikach, filtrach czy rezystorach. Firma Lenze posiada w swojej ofercie wiele serii falowników, a każda z nich cechuje się nieco innym zastosowaniem. Przekłada się to na dużą różnorodność także w kwestii specyfikacji, a tym samym rodzaju występujących problemów technicznych.

Falowniki Lenze

Firma Lenze działa na rynku napędów i systemów automatyzacji przemysłowej już od ponad 70 lat. Początkowo przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji silników prądu przemiennego, ze szczególnym wskazaniem na innowacyjny model trójfazowy. Z czasem Lenze zwiększyło swoje moce produkcyjne i umocniło pozycję w branży, między innymi poprzez wprowadzenie do sprzedaży pierwszego falownika do kontroli trójfazowych silników AC. Marka rozwinęła się na rynki zagraniczne, a obecnie dysponuje 5 centrami logistycznymi na całym świecie. Poza przemiennikami częstotliwości, linia produktowa Lenze skupia się różnych komponentach sterowania, silnikach i przekładniach. Falowniki należą jednak do najpopularniejszych urządzeń oferowanych przez markę, co w dużym stopniu wynika z dużego zróżnicowania katalogu oraz możliwości zastosowania w aplikacjach na różnym poziomie złożoności.

Modele najbardziej podatne na awarie

Falowniki firmy Lenze na szeroką skalę wykorzystywane są do obsługi ruchu regulowanego prędkością i momentem obrotowym, w tym w aplikacjach związanych z pozycjonowaniem. Producent oferuje klientom rozwiązania zarówno zdecentralizowane, jak i przeznaczone do zabudowy w szafie rozdzielczej. Niestety intensywna eksploatacja tych urządzeń prowadzi do występowania różnych uszkodzeń. W pierwszej grupie można wyróżnić dedykowane do montażu naściennego Inverter Drives 8400 protec oraz Inverter Drives SMVector, a także przeznaczony również do montażu na silniku Inverter Drives 8400 motec. Uszkodzeniom ulegają też przemienniki do zabudowy w szafie rozdzielczej, co w pewnym stopniu wynika z wykonania ich w niższym stopniu ochrony - IP20 i IP30. Dotyczy to m.in. serwofalownika i950, dedykowanego pracy z maszynami pakującymi i manipulującymi, modelu i700 czy przystosowanego do aplikacji nawijania falownika 9400 HighLine. Awariom ulegają też przemienniki i510, Inventer Drives SMVector czy modele z serii Inventer Drives 8400 w wersjach BaseLine, StateLine, HighLine i TopLine.

Podłączone falowniki

Kiedy naprawa falowników Lenze może okazać się konieczna?

Naprawa falowników Lenze może być konieczna, gdy stosowany przemiennik przestaje działać prawidłowo. Z rozwiązań napędowych tej marki korzysta wiele przedsiębiorstw przemysłowych, a ich nadmierna eksploatacja może prowadzić do stopniowego zużycia kluczowych komponentów. Uszkodzenia występuje także na skutek nieprawidłowego użytkowania falownika, niewłaściwego podłączenia lub braku kompatybilności. Awarie tych urządzeń objawiają się na różne sposoby, np. poprzez brak reakcji na podanie napięcia przy próbie załączenia, zgłaszanie błędów, wygaszenie diod czy utratę aktywności wyświetlacza.

Uszkodzenia elementów konstrukcyjnych

Do najczęściej występujących awarii falowników Lenze należą te, które spowodowane są uszkodzeniami elementów mocy. Dotyczy to zwłaszcza tranzystorów i modułów IGBT, których usterki często przejawiają się przebiciem w mostku. W przemiennikach Lenze powszechnie występuje wypalanie elementów, jednak uszkodzenia równie dobrze mogą być spowodowane działaniem pyłów lub zalaniem wodą. Za przyczynę awarii falowników tej marki uznaje się też uszkodzenia zasilania, wynikające z nadmiernego wyschnięcia kondensatorów. Do przegrzania urządzenia może dojść na skutek zainstalowania go w miejscu, które charakteryzuje się zbyt wysoką temperaturą otoczenia. Sporadycznie usterkom ulegają zabezpieczenia na wejściu falownika, a także systemy chłodzenia bazujące na wentylatorach. Problemy mogą dotyczyć również wyjść cyfrowych i analogowych.

Awarie elementów elektronicznych

Przyczyną awarii falownika Lenze bywają uszkodzenia elementów elektroniki, czyli komponentów odpowiedzialnych za sterowanie przetwornicą częstotliwości. Do tego rodzaju usterek dochodzi najczęściej na skutek obciążeń mechanicznych, a także pod wpływem czynników zewnętrznych. Poziom uszkodzeń elementów elektronicznych w dużym stopniu zależy od funkcjonalności falownika, a tym samym poziomu jego skomplikowania technicznego. Przemienniki Lenze to zarówno urządzenia ściśle dopasowane do konkretnych aplikacji przemysłowych, jak i modele uniwersalne. Te drugie dysponują podstawowymi funkcjami rozruchu i pracują z zaledwie kilkoma wielkościami, przez co naprawa ich awarii jest mniej skomplikowana. Wiele zależy też od sposobu obsługi, ponieważ w przypadku braku dostępu do szczegółowej dokumentacji technicznej zwiększa się ryzyko nieprawidłowego użytkowania falownika Lenze oraz spowodowania uszkodzeń elektroniki.

Jak wygląda naprawa falowników Lenze w Centrum Regeneracji?

Naprawa falowników Lenze to jedna z podstawowych usług oferowanych przez nasze Centrum Regeneracji. Za sprawą dużego doświadczenia w serwisowaniu tych urządzeń oraz profesjonalnego wyposażenia jesteśmy w stanie sprawnie przywrócić przemiennik częstotliwości do pełnej sprawności. W naszej pracy korzystamy z nowoczesnych metod diagnostycznych, przez co potrafimy trafnie rozpoznać przyczynę problemu oraz kompleksowo go rozwiązać. Falowniki naprawiamy na podstawie zaleceń specjalistów i zgodnie z wymaganymi standardami, na co pozwala nasze rozbudowane zaplecze logistyczne oraz dostęp do baz danych części zamiennych Lenze.

Nasza oferta

Aby naprawić falownik w Centrum Regeneracji, wystarczy skontaktować się z nami przez telefon, e-mail lub formularz internetowy. W zależności od rodzaju awarii możemy podjąć się serwisowania całego urządzenia lub jego konkretnej części. Nasi klienci mogą liczyć na bezpieczną, darmową wysyłkę sprzętu oraz transport w całym kraju. Oferujemy szybką i bezpłatną wycenę naprawy, która nigdy nie przekracza 40 proc. ceny nowego przemiennika marki Lenze, a także zapewniamy dwutygodniowy okres testowy. Zapraszamy do skorzystania z napraw falowników firmy Lenze w Centrum Regeneracji.