Naprawa falowników Siemens

Naprawa falowników Siemens pozwala na wyeliminowanie uszkodzeń, wad fabrycznych oraz innych przyczyn awarii w przemiennikach częstotliwości tego producenta. W zależności od modelu mogą one posiadać różne parametry techniczne oraz moc. Niektóre falowniki są szczególnie narażone na występowanie usterek, co przekłada się na konieczność doboru odpowiednich metod serwisowych. Aby zyskać pewność profesjonalnej naprawy przemiennika, warto skorzystać z usług Centrum Regeneracji.

Kiedy konieczna jest naprawa falowników Siemens?

Naprawa falowników Siemens obejmuje wiele różnych czynności. Zakres przeprowadzanych prac zależy przede wszystkim od specyfiki samej awarii, która może negatywnie wpływać na pracę tych urządzeń lub obniżać ich funkcjonalność. Usterkom ulegają różne komponenty falowników tej marki, włącznie ze standardowymi elementami konstrukcyjnymi, rezystorami, panelami, filtrami czy dodatkowymi modułami. Siemens posiada bardzo szeroką ofertę przemienników częstotliwości, dlatego rodzaj występujących w nich wad fabrycznych, uszkodzeń oraz innych problemów technicznych może być wyjątkowo rozległy.

Charakterystyka przemienników częstotliwości

Falowniki zajmują znaczną część oferty produktowej marki Siemens. W asortymencie producenta dostępne są przede wszystkim modele z serii Sinamics oraz Micromaster, które występują w mocy od kilku do kilkunastu kW. Przemienniki te różnią się między sobą parametrami, a także produkowane są w wersji jednofazowej oraz trójfazowej. Poszczególne modele mogą też realizować sterowanie wektorowe lub skalarne, z czego te pierwsze zapewniają większą precyzję kontroli nad pracą jednostki i pozwalają na utrzymanie stałego momentu obrotowego przez cały cykl pracy. Przemienniki te znajdują zastosowanie w aplikacjach, które wymagają zachowania niskich prędkości obrotowych. Falowniki sterowane skalarnie dedykowane są natomiast prostszym aplikacjom, w których nie jest niezbędna wysoka precyzja - przy pompach, sprężarkach czy wentylatorach. Duże zróżnicowanie dostępnych modeli firmy Siemens sprawia, że wymagają one specyficznego podejścia do prac serwisowych.

Awarie

Do uszkodzeń falowników Siemens dochodzi podczas realizacji zadań na różnym poziomie zaawansowania, niezależnie od parametrów technicznych urządzeń. Na awarie narażone są nawet przemienniki o największej mocy i wydajności. Usterki najczęściej występują jednak w modelach, które obsługują ruch regulowany prędkością i momentem obrotowym. Uszkodzenia pojawiające się na etapie realizacji zadań związanych z pozycjonowaniem mogą wynikać z wyeksploatowania falownika, jego niewłaściwej konfiguracji lub wad fabrycznych. Awarie występują w modelach instalowanych zarówno w szafie rozdzielczej, jak i tym montowanych bezpośrednio do jednostek napędowych. Na poważniejsze usterki bardziej narażone są jednak te urządzenia Siemens, które mają niższy stopień ochrony IP. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza, gdy urządzenie eksploatowane jest w trudnym środowisku roboczym.

Wnętrze falownika

Jakie działania obejmuje naprawa falowników Siemens?

Naprawa falowników Siemens w Centrum Regeneracji może być przeprowadzona w przypadku wystąpienia awarii każdego typu. Do uszkodzeń tych urządzeń dochodzi na różnych etapach ich pracy w zakładzie. Podstawę naszych usług stanowi profesjonalna diagnostyka, na podstawie której ustalamy rodzaj usterek występujących w danym przemienniku. W oparciu o testy określamy stopień zużycia poszczególnych komponentów, kompatybilność z wyposażeniem, poprawność obsługi czy prawidłowość podłączenia. Na naprawę warto zdecydować się wówczas, gdy przemiennik sam sygnalizuje problem techniczny, na przykład poprzez brak reakcji na załączenie, alarmowanie o błędach czy nieaktywność diod i wyświetlacza.

Serwis komponentów mechanicznych

Wiele awarii w przemiennikach Siemens występuje na skutek uszkodzeń jego części mechanicznych, takich jak tranzystory czy moduły. Na prawidłową pracę przemiennika częstotliwości negatywnie wpływa przegrzanie spowodowane wyeksploatowaniem, obecność zanieczyszczeń czy zalanie wodą. Bezpośrednią przyczyną występowania uszkodzeń mechanicznych jest zazwyczaj użytkowanie urządzenia w nieodpowiednim środowisku, włącznie z niewłaściwą temperaturą otoczenia. W Centrum Regeneracji jesteśmy w stanie sprawnie wyeliminować usterki wentylatorów w układach chłodzenia, systemów zabezpieczeń czy cyfrowych i analogowych wejść oraz wyjść. Czynności serwisowe realizujemy z wykorzystaniem metod zalecanych przez producenta, a w razie konieczności stosujemy odpowiednie komponenty zamienne.

Serwisowanie komponentów elektronicznych

W przemiennikach częstotliwości firmy Siemens uszkodzenia mogą dotyczyć nie tylko elementów mechanicznych, ale również elektronicznych. Komponenty te przeznaczone są przede wszystkim do sterowania, przez co ich awarie wynikają zwykle z nadmiernego oddziaływania obciążeń oraz innych czynników zewnętrznych. W zależności od specyfikacji technicznej danego modelu ustalamy zakres działań niezbędnych dla przywrócenia do pełnej sprawności elektronicznych elementów falownika. W Centrum Regeneracji możemy poddać naprawie urządzenia zarówno uniwersalne, jak i te przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Przebieg prac serwisowych jest prostszy w przypadku tych pierwszych modeli, ze względu na ich ograniczony zakres funkcji oraz obsługę mniejszej liczby klas wielkości. W realizacji napraw wykorzystujemy dokumentację techniczną danego falownika, a także stosujemy się do obowiązujących norm. W ten sposób minimalizujemy ryzyko przypadkowego uszkodzenia poszczególnych komponentów.

Dlaczego naprawa falowników Siemens w Centrum Regeneracji jest opłacalna?

Naprawa falowników Siemens to jedna z usług oferowanych przez nasze Centrum Regeneracji. Podejmujemy się serwisowania modeli z różnych serii, niezależnie od rodzaju występującej usterki. Naprawy realizujemy zarówno w przypadku sytuacji standardowych, jak i nietypowych. Posiadamy rozbudowane wyposażenie techniczne oraz bogate doświadczenie, dzięki czemu możemy korzystać z nowoczesnych metod diagnostyki oraz testowania powierzonych nam falowników. Dysponujemy również kompleksową bazą części zamiennych, przez co jesteśmy w stanie sprawnie dopasować komponenty do serwisowanego modelu marki Siemens. Realizujemy naprawy zgodnie ze światowymi standardami, co skraca czas usługi do minimum.

Redukcja kosztów i bezpieczeństwo

Dla wielu firm produkcyjnych zapasy magazynowe stanowią istotną część kapitału obrotowego i są niezbędne do utrzymania ruchu. Naprawa wykorzystywanych w zakładzie falowników może się przyczynić do zredukowania kosztów produkcyjnych, a także zmniejszenia kosztów utylizacji odpadów oraz zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Zapraszamy do skorzystania z usług serwisowych przemienników częstotliwości Siemens w Centrum Regeneracji.