Naprawa falowników

Naprawa falowników bardzo często okazuje się jedynym sposobem na to, aby skutecznie wyeliminować uszkodzenia występujące w tego rodzaju urządzeniach. Nieprawidłowa praca przemienników częstotliwości może być spowodowana różnymi awariami, które występują w wielu elementach konstrukcyjnych i elektronicznych. Usterki pojawiają się zarówno w podstawowych częściach falowników, jak i filtrach, rezystorach, modułach czy panelach sterujących. Serwisowaniem tych urządzeń zajmuje się nasze Centrum Regeneracji.

Kiedy naprawa falowników może być skuteczna?

Naprawa falowników jest bardzo specyficzną usługą, ponieważ urządzenia tego typu mają różną budowę, zastosowania czy specyfikację techniczną. Ich serwisowanie jest skuteczne jedynie wówczas, gdy elementy uszkodzone da się przywrócić do stanu pełnej sprawności lub wymienić na nowe. Producenci falowników stosują różne zabezpieczenia i rozwiązania technologiczne, dlatego zakres napraw jest ściśle uzależniony od modelu danego urządzenia oraz specyfiki samej awarii. Przekłada się to na dużą różnorodność zarówno występujących usterek, jak i stosowanych przez nas metod serwisowych.

Jak dochodzi do uszkodzeń?

Produkcją przemienników częstotliwości zajmuje się obecnie bardzo wiele firm, które działają w branży systemów automatyki. Urządzenia te mogą różnić się poziomem zaawansowania technologicznego, przez co mają odmienne możliwości i stosowane są w konkretnych środowiskach. Falowniki są eksploatowane dość intensywnie, co znacząco zwiększa ich podatność na awarie. Uszkodzenia najczęściej występują w modelach realizujących zadania związane z precyzyjnym pozycjonowaniem, które obsługują ruch z możliwością regulacji prędkości i momentu obrotowego. Przyczyną usterek może być zarówno nadmierne, jak i po prostu niewłaściwe użytkowanie danego urządzenia. Awarie występują nawet w najlepszych falownikach renomowanych producentów, jednak najczęściej dotyczą one modeli o niższym poziomie ochrony IP.

Jak przebiega profesjonalna naprawa falowników?

Naprawa falowników to jedna z usług, które oferujemy klientom borykającym się z różnymi problemami technicznymi w tego typu urządzeniach. W Centrum Regeneracji serwisujemy zarówno przemienniki montowane naściennie, jak i te przystosowane do montażu w szafie rozdzielczej lub bezpośrednio przy silniku. Jesteśmy w stanie wyeliminować wiele powierzchownych lub poważnych awarii, które mogą wystąpić w falowniku na praktycznie każdym etapie jego pracy w środowisku przemysłowym.

Zastosowanie falowników

Jak wygląda diagnostyka?

Podstawę dla rozpoczęcia prac serwisowych zawsze stanowi profesjonalna diagnostyka. Aby dokładnie określić przyczyny awarii falownika, musimy przeprowadzić szczegółowe testy. W ten sposób możemy ustalić, dlaczego urządzenie nie działa prawidłowo. Podczas diagnostyki wykrywamy różne uszkodzenia sprzętu, a także oceniamy poziom naturalnego zużycia poszczególnych komponentów przemiennika częstotliwości. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z naturalną eksploatacją sprzętu oraz jego właściwym sposobem podłączenia, a także kompatybilnością względem innych elementów układu automatyki. W wielu przypadkach diagnostyka przebiega bardzo szybko, ze względu na łatwo widoczne objawy usterki - np. nieaktywne diody i wyświetlacz, brak informacji o błędach czy trudności z reakcją na napięcie podczas załączania.

Jak serwisujemy elementy konstrukcyjne?

W Centrum Regeneracji naprawiamy wiele usterek, które wynikają z bezpośrednich uszkodzeń elementów konstrukcyjnych przemiennika częstotliwości. Przyczyną awarii tranzystorów i modułów mogą być zanieczyszczenia, przegrzanie czy zalanie wodą, co najczęściej wynika z błędnego użytkowania. Falowniki bardzo często ulegają uszkodzeniom pod wpływem pracy w nieodpowiednim zakresie temperatury otoczenia bądź też w przypadku zamontowania w niewłaściwym miejscu. Podejmujemy się również napraw kluczowych systemów zabezpieczeń oraz układów chłodzenia, włącznie z tymi bazującymi na wentylatorach. Możemy serwisować wyjścia analogowe i cyfrowe falownika, a w razie potrzeby zastosować części zamienne.

Jak naprawiamy elektronikę?

W przemiennikach częstotliwości często dochodzi do awarii elementów odpowiedzialnych ze sterowanie, czyli komponentów elektronicznych tych urządzeń. Do uszkodzeń zwykle dochodzi na skutek obciążeń mechanicznych falownika, które uniemożliwiają prawidłową pracę przetwornicy. Rodzaj podejmowanych wówczas działań serwisowych w dużym stopniu zależy od modelu urządzenia, a tym samym od jego specyfikacji technicznej. Naprawiamy zarówno uniwersalne falowniki, jak i te dedykowane specjalistycznym zastosowaniom. Pierwsze z nich mają bardziej ograniczony zakres funkcji rozruchu i obsługi wielkości, przez co są łatwiejsze w serwisowaniu. Niezależnie jednak od marki, modelu oraz rodzaju uszkodzeń, jesteśmy w stanie z powodzeniem zająć się każdym przemiennikiem częstotliwości. Zapraszamy do skorzystania z usług naszego Centrum Regeneracji.