Naprawa silników elektrycznych

Naprawa silników elektrycznych to usługa, która jest przeprowadzana stosunkowo często. Napędy te należą do urządzeń trwałych i solidnie zaprojektowanych, jednak z czasem mogą ulegać uszkodzeniom. Na skutek intensywnej pracy w jednostkach tego typu występuje wiele awarii. Aby uniknąć przestojów linii produkcyjnej lub innych kosztownych konsekwencji usterek, warto skorzystać z napraw w wyspecjalizowanym zakładzie. Kompleksową ofertę w tym zakresie posiada nasze Centrum Regeneracji.

  • Na czym polega?
  • Procedura naprawy
  • Najczęstsze awarie
  • Przebieg procesu
  • Etapy naprawy
  • Czas trwania i koszty
  • Nasza oferta
  • Współpraca z Centrum Regeneracji

Na czym polega naprawa silników elektrycznych?

Naprawa silników elektrycznych to procedura, która polega na regeneracji poszczególnych elementów jednostki oraz przywróceniu ich do pełnej sprawności. Jeżeli nie jest to możliwe, wybrane komponenty podlegają wymianie. Silniki elektryczne znajdują zastosowanie w wielu branżach, a najczęściej wykorzystywane są na halach produkcyjnych. Proces automatyzacji wiąże się ze wzrostem wydajności pracy oraz oszczędnością czasu i pieniędzy, jednak nie niweluje ryzyka występowania awarii. Poszczególne jednostki ulegają zużyciu i wymagają regularnych kontroli, a w razie konieczności również przeprowadzenia naprawy.

Procedura naprawy

Silniki elektryczne należą do urządzeń, których działanie bazuje przede wszystkim na zamianie energii elektrycznej w mechaniczną. Aby oddziaływanie na siebie prądu i pola magnetycznego funkcjonowało prawidłowo, jednostka musi być w pełni sprawna. Dotyczy to wszystkich jej elementów podrzędnych, włącznie z łożyskami, uzwojeniami, szczotkami oraz trzymaczami. Kompleksowa naprawa tych komponentów pozwala na przywrócenie jednostki do pracy, a tym samym niweluje konieczność inwestycji w nowy napęd. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość znacznego przedłużenia życia silnika, dzięki czemu będzie on w stanie dalej spełniać swoje zadanie w zakładzie. Zakres prac związanych z naprawą zależy od tego, który z elementów jednostki uległ zniszczeniu lub awarii.

Najczęstsze awarie

Uszkodzenia w tego typu jednostkach dotyczą elementów zarówno elektronicznych, jak i mechanicznych. Wśród awarii występujących w pierwszej grupie wyróżnić można m.in. usterki zacisków, problemy z uzwojeniem czy przerwanie linek. Do najczęściej występujących awarii mechanicznych należą natomiast poluzowanie wirnika, zużycie czopa wału, osłabienie mocowania pakietu czy wyeksploatowanie gniazda tarczy łożyskowej. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia parametrów, które mogą ulec rozregulowaniu. Z tego względu konieczne okazuje się wykonanie odpowiednich pomiarów, w tym rezystencji na uzwojeniach, elementach obudowy czy pakiecie wirnika. W ten sposób wykryć można źródła ewentualnych zwarć. Nie bez znaczenia pozostaje ryzyko nieodpowiedniego wyważenia dynamicznego wirnika, co grozi występowaniem luzów na tym elemencie oraz osłabieniem wydajności jego pracy. Naprawom poddać można wiele części silników, włącznie z uzwojeniem, łożyskami, tarczami i wałem.

Proces naprawy silnika elektrycznego

Jak przebiega naprawa silników elektrycznych?

Naprawa silników elektrycznych odbywa się wieloetapowo. W procesie tym kluczowe znaczenie ma dbałość o szczegóły, a tym samym kompleksowe podejście do realizacji prac. W naszym Centrum Regeneracji podczas każdej naprawy wymieniamy uszczelnienie i łożyska, a także uzupełniamy lubrykanty, przeprowadzamy testy oraz nakładamy na jednostkę nową powłokę lakierniczą. Jesteśmy w stanie zająć się silnikami różnego typu, włącznie z tymi napędzanymi prądem stałym lub zmiennym, krokowymi, pierścieniowymi, wrzecionowymi czy serwomotorami.

Etapy naprawy

Proces naprawy najczęściej rozpoczyna się od demontażu silnika, a następnie dokładnego przeprowadzenia kontroli poszczególnych podzespołów. Specjaliści oceniają stan jednostki oraz jego części, po czym przedstawiają plan i kosztorys naprawy. W Centrum Regeneracji diagnostyka realizowana jest bezpłatnie. Przed rozpoczęciem naprawy uwzględniamy w planie wszystkie niezbędne działania przeprowadzane w ramach usługi. Po uzgodnieniu wyceny mechanicy rozpoczynają właściwą pracę i przystępują do działania. Proces ten bardzo często ogranicza się do przezwojenia silnika, a także odpowiedniego dostosowania pracy poszczególnych elementów jednostki. Nierzadko zdarza się, że tarcze łożyskowe lub wał wymagają przeprowadzenia drobnych prac ślusarskich. W razie konieczności wymiany przezwojenia niezbędny okazuje się demontaż całego silnika. Po zakończeniu prac napęd elektryczny jest ponownie montowany oraz w pełni gotowy do pracy.

Czas trwania i koszty naprawy

Trudno jest jednoznacznie określić czas trwania naprawy jednostki elektrycznej. Kwestia ta w dużym stopniu zależy od stopnia uszkodzeń elementów danego silnika, które są wyjątkowo precyzyjnie skonstruowanymi mechanizmami. Aby dokładnie przeanalizować ich stan, musimy fizycznie rozłożyć urządzenie na części. Długość naprawy może być uzależniona również od mocy silnika, ponieważ wraz z jej wzrostem rośnie ilość materiału niezbędnego do wykonania uzwojenia. Każdy naprawiany silnik powinien być także na nowo polakierowany, co wiąże się z późniejszym suszeniem powłoki. Nie bez znaczenia pozostaje zakres prac. Jeżeli uszkodzone części mają zostać poddane regeneracji, czas trwania naprawy wydłuża się w stosunku do ich wymiany. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kosztów usługi, które zależą od stopnia uszkodzeń oraz mocy jednostki. Usunięcie prostych usterek w niewielkim silniku jest procedurą tańszą niż kompletna regeneracja urządzenia o dużej mocy. W Centrum Regeneracji zawsze bierzemy pod uwagę opłacalność dla klienta, a także ekspresowo podchodzimy do wykonania zleceń.

Naprawa silników elektrycznych w ofercie Centrum Regeneracji

Naprawa silników elektrycznych może być przeprowadzona w naszym Centrum Regeneracji. Zajmujemy się serwisowaniem jednostek napędowych różnego typu, do czego wykorzystujemy specjalistyczne wyposażenie i wiele nowoczesnych narzędzi. Przed rozpoczęciem naprawy przeprowadzamy efektywną diagnostykę, dzięki czemu jesteśmy w stanie skutecznie rozpoznać przyczynę awarii silnika. Dysponujemy rozbudowanym zapleczem logistycznym, a także posiadamy dostęp do zaawansowanej bazy danych części zamiennych.

Współpraca z Centrum Regeneracji

Aby zlecić nam naprawę silnika, wystarczy skontaktować się mailowo, telefonicznie lub za pomocą formularza. Oferujemy klientom bezpłatny transport w całej Polsce, a także szybko dokonujemy wyceny. Koszt usługi nigdy nie przekracza 40 proc. wartości nowego silnika elektrycznego. Zapewniamy dwutygodniowy okres testowy po przeprowadzeniu naprawy. Wszystkie prace wykonujemy zgodnie z zaleceniami producentów i obowiązującymi standardami, co daje gwarancję szybkiej i sprawnej realizacji. Nasi pracownicy posiadają niezbędne kompetencje oraz duże doświadczenie, dzięki czemu są w stanie sprostać nawet najpoważniejszym usterkom. Zapraszamy do skorzystania z usług Centrum Regeneracji.