Naprawa sterownika silnika

Naprawa sterownika silnika to usługa, dzięki której możesz uniknąć kosztownej wymiany tego komponentu na nowy egzemplarz. Od jego prawidłowego działania w dużym stopniu zależy bezproblemowe zasilanie jednostki napędowej, a tym samym właściwe funkcjonowanie całej maszyny. Serwis pozwala na wyeliminowanie większości awarii, które mogą wystąpić w sterowniku. Usługi w tym zakresie oferuje nasze Centrum Regeneracji.

Na czym polega naprawa sterownika silnika?

Naprawa sterownika silnika polega na przeprowadzeniu wszystkich czynności, które pozwolą na wykrycie przyczyn usterek oraz ich sprawne usunięcie. Na początek maszyna podłączana jest do testera diagnostycznego, umożliwiającego odczyt błędów. Po rozpoznaniu rodzaju awarii przystępujemy do realizacji odpowiednich czynności serwisowych. Sterownik zarządza pracą jednostki i współpracuje z różnymi czujnikami, z których pobiera niezbędne informacje. W połączeniu z danymi zapisanymi w pamięci pozwala to na dobór odpowiednich proporcji paliwa i powietrza, ustalenie wtrysku paliwa czy określenie momentu zapłonu. Usterki mogą dotyczyć różnych elementów sterownika.

Kiedy należy oddać go do serwisu?

Wiele objawów uszkodzeń sterownika możesz zaobserwować gołym okiem. O awarii świadczą zwykle problemy z odpalaniem oraz niedostatecznymi reakcjami pedału gazu, a także samoczynne gaszenie jednostki w trakcie pracy lub po rozgrzaniu. Objawem uszkodzeń może być też obecność dymu unoszącego się znad silnika. Naprawę przeprowadzić da się zarówno na całym komponencie elektronicznym, jak i współpracujących z nim pojedynczych czujnikach. Wymiana całego sterownika zwykle nie jest konieczna, o ile nie został on zalany lub przepalony. Możliwości naprawy są też dość ograniczone w przypadku uszkodzenia obudowy. Jeżeli jednak do sterownika przedostanie się jedynie niewielka wilgoć, pomocne może się okazać odświeżenie i oczyszczenie ścieżek przewodzących.

Specjalista naprawiający sterownik

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń

Do awarii sterownika zwykle doprowadzają usterki zewnętrzne, np. utrata sprawności czujników, występowanie zwarć w wiązce elektrycznej, nieprawidłowości w montażu instalacji gazowej czy wadliwość cewki zapłonowej. Uszkodzeniom najczęściej ulegają najdrobniejsze elementy komponentu, takie jak kondensatory, przekaźniki czy oporniki. Do często występujących awarii należą odrywające się ścieżki, a także przepalenia elementów ukrytych wewnątrz obudowy. Usterki mogą też wynikać z fabrycznych wad podzespołu oraz nieprawidłowych modyfikacji. Przyczyną problemu bywa też długotrwała praca z uszkodzonymi czujnikami czy cewką zapłonową.

Dlaczego naprawa sterownika silnika jest bardziej opłacalna od wymiany?

Naprawa sterownika silnika nie leży w interesie producentów, dlatego na różne sposoby blokują oni możliwość ingerencji serwisowej. Właścicieli skłania to do zakupu nowych części, które mogą być bardzo kosztowne. Dostęp do elektroniki ograniczają, m.in. miniaturowe rozmiary sterownika, zaklejanie i nitowanie komputera pokładowego czy stosowanie śrub z łebkami oraz mas plastycznych. Z tego powodu w nowych modelach często problemy rozwiązywane są poprzez wymianę awaryjnego elementu na nowy. Większość uszkodzeń da się jednak naprawić, a w przypadku starszych egzemplarzy jest to wręcz konieczne - z uwagi na trudną dostępność części zamiennych.

Jak wygląda serwis w Centrum Regeneracji?

Sterownik maszyny serwisujemy w kilku etapach. Na początek oceniamy stan podzespołu oraz określamy przyczyny awarii, a następnie ustalmy kosztorys oraz plan naprawy. Diagnostykę w Centrum Regeneracji przeprowadzamy bezpłatnie. Kiedy wycena usługi oraz zakres prac zostaną już ustalone, przystępujemy do pracy. Czas trwania zależy od stopnia występujących uszkodzeń, który posiada wiele skomplikowanych elementów. Koszty usługi również uzależnione są od rodzaju awarii, a także modelu samego podzespołu. W Centrum Regeneracji zawsze staramy się zrealizować naprawę ekspresowo, maksymalnie do 5 dni roboczych. Przy wyborze konkretnych metod serwisowych bierzemy pod uwagę interesy klienta, aby przeprowadzane działania były jak najbardziej opłacalne i ekonomiczne.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

W Centrum Regeneracji posiadamy niezbędne wyposażenie techniczne oraz profesjonalne narzędzia, dzięki czemu możemy sprawnie przeprowadzić diagnostykę oraz naprawę sterownika jednostki. Aby skorzystać z naszych usług, wystarczy nawiązać kontakt telefoniczny, mailowy lub przez formularz. Nasi klienci mogą liczyć na bezpłatny transport na terenie całego kraju, a także szybkie dokonanie wyceny. Koszty serwisowania maszyny w naszym Centrum Regeneracji nigdy nie przekraczają 40 proc. wartości nowego komponentu. Gwarantujemy również dwutygodniowy okres testowy, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie naprawy przeprowadzamy zgodnie z obowiązującymi standardami oraz zaleceniami producentów. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.