Regeneracja falowników

Regeneracja falowników jest usługą, która pozwala na bezpieczne usunięcie różnych awarii występujących w tego typu aparaturze. Przemienniki częstotliwości praktycznie każdego producenta narażone są na uszkodzenia fizyczne, wady fabryczne czy błędy oprogramowania. Problemy z falownikami dotyczą więc zarówno podzespołów mechanicznych, jak i elektroniki. Usterki mogą występować nie tylko w pojedynczych elementach, ale też całych układach i systemach urządzenia.

Dlaczego regeneracja falowników to dobre rozwiązanie?

Regeneracja falowników to jedna z podstawowych usług serwisowych, które oferuje nasze Centrum Regeneracji. Jej zakres jest ściśle uzależniony od specyfiki samego przemiennika częstotliwości. Poszczególne modele konkretnych marek różnią się zarówno sposobem pracy, jak i specyfikacją techniczną czy budową. Ich regeneracja będzie efektywna wtedy, gdy uszkodzone elementy mogą być przywrócone do wcześniejszej sprawności lub podmienione na nowe. Falowniki różnych producentów korzystają z odmiennych technologii i zabezpieczeń, przez co zakres i specyfika realizowanych przez nas prac serwisowych są ściśle zależne od parametrów danego modelu oraz rodzaju samej usterki.

Uszkodzenia, usterki i awarie przemienników częstotliwości

Przemienniki częstotliwości należą do najczęściej stosowanej aparatury w branży automatyki przemysłowej i nie tylko. Falowniki różnych marek są coraz bardziej zaawansowane pod względem konstrukcyjnym i technologicznym, co przekłada się na ich zwiększone możliwości zastosowania w konkretnych dziedzinach czy warunkach eksploatacyjnych. Urządzenia te pracują ze sporą intensywnością, a tym samym są dość mocno narażone na problemy z prawidłowym działaniem. Do bezpośrednich uszkodzeń najczęściej dochodzi w przypadku modeli wykonujących prace dotyczące sterowania z dużą precyzją i prędkością, a także kontrolą i regulacją momentu obrotowego. Usterki występują zarówno pod wpływem nadmiernego użytkowania, jak i niewłaściwej obsługi falowników. Problemy pojawiają się nawet w przemiennikach najlepszych marek, również tych o stosunkowo wysokiej klasie ochrony IP.

W jakich etapach przebiega regeneracja falowników?

Regeneracja falowników to usługa, którą polecamy naszym klientom w przypadku znacznej części problemów technicznych z prawidłową pracą takiej aparatury. W naszym Centrum możemy podjąć się przywrócenia do należytego stanu przemienników zarówno montowanych naściennie, jak i tych instalowanych bezpośrednio przy silnik lub w szafie rozdzielczej. Regeneracja w wielu sytuacjach pozwala na skorygowanie nie tylko standardowych awarii, ale też znaczne poważniejszych usterek. Warto pamiętać, że urządzenia te narażone są na problemy w praktycznie każdym momencie bezpośredniej pracy.

Prace w automatyce przemysłowej

Szczegółowa diagnostyka

Aby przeprowadzić regenerację przemiennika, musimy na początek postawić trafną diagnozę problemu technicznego. Sposobem na ocenę rodzaju usterek jest wykonanie kompleksowych testów, pozwalających na ustalenie pośrednich lub bezpośrednich przyczyn awarii. Diagnostyka umożliwia wykrycie uszkodzeń i błędów różnego typu, a także określenie stopnia zużycia się poszczególnych komponentów urządzenia. Na tym etapie istotne są czynniki związane z właściwą obsługą przemiennika, jego prawidłowym podłączeniem czy kompatybilnością z pozostałymi elementami układu automatyki. W wielu sytuacjach trafną diagnozę możemy postawić względnie szybko i łatwo, z uwagi na proste do rozpoznania obawy - np. informacje o błędach, brak aktywności diod i wyświetlacza czy problemy z reakcją na załączane napięcie.

Prace serwisowe

Po postawieniu diagnozy ustalamy, jakie metody serwisowe sprawdzą się najlepiej w przypadku danego modelu falownika. Jeżeli awaria wynika bezpośrednio z uszkodzeń części konstrukcyjnych, w wielu sytuacjach możemy je wymienić na nowe. Dotyczy to np. modułów i tranzystorów, które uległy zalaniu, przegrzaniu czy zanieczyszczeniu na etapie użytkowania. Problem może być bardziej złożony w przypadku falowników zniszczonych pod wpływem pracy w niewłaściwej temperaturze czy instalacji w nieodpowiednim środowisku. Awarie mogą wówczas dotyczyć nie tylko pojedynczych elementów, ale też całych układów - np. systemu zabezpieczeń czy systemu chłodzenia z wentylatorami. W naszej firmie regenerujemy też przemienniki z uszkodzonymi wejściami i wyjściami analogowymi lub cyfrowymi.

Kompleksowe naprawy

W Centrum Regeneracji koncentrujemy się nie tylko na częściach mechanicznych przemienników częstotliwości, ale również ich elementach elektronicznych. Komponenty te w znacznej mierze wpływają na funkcje sterowania, a ich uszkodzenia są zwykle powodowane obciążeniami uniemożliwiającymi właściwą pracę sprzętu. Specyfika podejmowanych przez nas usług zależy wówczas od specyfikacji technicznej falownika, a tym samym jego modelu oraz serii. W naszym zakładzie regenerujemy zarówno proste i uniwersalne przemienniki, jak i te przeznaczone do zastosowań specjalistycznych. Zachęcamy do nawiązania kontaktu i skorzystania z oferty Centrum Regeneracji.