Serwis falowników

Serwis falowników obejmuje wszystkie usługi związane z naprawą, konserwacją i regeneracją uszkodzonych lub zużytych przemienników częstotliwości różnych producentów. Zakres tych prac w dużym stopniu zależy od specyfiki problemu, który uniemożliwia urządzeniom prawidłową pracę lub znacząco obniża ich wydajność. Na awarie i zniszczenia narażone są praktycznie wszystkie komponenty urządzenia, jednak ich serwisowanie pozwala na przywrócenie sprzętu do pełnej sprawności. Usługi w tym zakresie oferuje nasze Centrum Regeneracji.

W jakim celu przeprowadzany jest serwis falowników?

Serwis falowników pozwala na usunięcie przyczyn oraz następstw uszkodzeń i awarii, które powszechnie występują w najpopularniejszych przemiennikach częstotliwości. Poszczególne modele mogą mieć różne wady fabryczne, a także specyficzne rozwiązania konstrukcyjne. W wielu przypadkach wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem usterki, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego użytkowania, niewłaściwego podłączenia lub nieodpowiedniego doboru urządzenia do potrzeb eksploatacji. Aby prawidłowo serwisować przemiennik, konieczna okazuje się kompleksowa diagnostyka oraz dopasowanie najlepszych metod naprawczych.

Najczęściej serwisowane przemienniki częstotliwości

Przemienniki częstotliwości stanowią znaczną część oferty producentów, którzy działają na rynku automatyki przemysłowej oraz napędowej. Do naszego serwisu najczęściej trafiają najpopularniejsze modele znanych marek, takich jak Siemens, Omron czy Lenze. Poszczególne urządzenia mogą posiadać różną moc oraz inne parametry, a także przeznaczone są do pracy jednofazowej lub trójfazowej. W Centrum Regeneracji serwisujemy przemienniki zarówno wektorowe, jak i skalarne. Urządzenia z pierwszej grupy są zwykle bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, przez co pozwalają na utrzymanie większej kontroli nad pracą silnika oraz są w stanie zachować stały moment obrotowy w całym cyklu pracy. Wiąże się to zwykle z większym skomplikowaniem czynności serwisowych, dzięki którym przemiennik będzie w stanie efektywnie działać w aplikacjach z niskimi prędkościami obrotowymi. Naprawy skalarnych wariantów przebiegają zwykle prościej, ze względu na mniejszą złożoność tych urządzeń. Przemienniki te stosowane są w aplikacjach niewymagających dużej precyzji, np. przy wentylatorach, sprężarkach czy pompach. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie podejście do prac serwisowych.

Proces naprawy falownika

Jak wygląda serwis falowników w Centrum Regeneracji?

Serwis falowników w Centrum Regeneracji zawsze rozpoczynamy od przeprowadzenia szczegółowych testów. W ten sposób możemy wykryć przyczyny awarii, które mogą występować w przemiennikach częstotliwości każdego typu. Na usterki i uszkodzenia narażone są nawet najlepsze serie renomowanych producentów, niezależnie od ich rodzaju, mocy oraz innych parametrów. Z reguły jednak awarie najczęściej dotyczą modeli obsługujących ruch regulowany prędkością oraz momentem obrotowym. Ich przyczyną może być zarówno wyeksploatowanie urządzenia, jak i występująca wada fabryczna czy nieprawidłowe użytkowanie.

Określenie przyczyn uszkodzeń i awarii

Na usterki zwykle bardziej narażone są przemienniki instalowane w szafach rozdzielczych, które mają mniejszy stopień ochrony IP. Problemy najczęściej występują w przypadku eksploatacji w trudnych warunkach roboczych, np. środowisku o zbyt wysokiej temperaturze czy poziomie zapylania lub wilgotności. Awarie mogą się pojawić na praktycznie każdym etapie pracy w zakładzie przemysłowym, jednak przeważnie dochodzi do nich na skutek bezpośrednich uszkodzeń lub wysokiego poziomu zużycia. W zależności od specyfikacji danego modelu przemiennik częstotliwości może po prostu przestać prawidłowo działać lub też zasygnalizować pojawienie się problemu technicznego. Szczególnie często dochodzi do uszkodzeń o charakterze mechanicznym. Naprawa jest konieczna w przypadku nadmiernego przegrzania, zalania wodą czy zanieczyszczenia poszczególnych komponentów. W Centrum Regeneracji serwisujemy zarówno całe przemienniki częstotliwości, jak i ich pojedyncze części.

Realizacja naprawy

Naprawy mogą wymagać różne elementy falownika, włącznie z cyfrowymi i analogowymi modułami wejść i wyjść, tranzystorami, układami chłodzenia, wentylatorami w systemach chłodzenia czy systemami zabezpieczeń. W realizacji czynności serwisowych bardzo duże znaczenie ma zastosowanie się do zaleceń producenta, dlatego zawsze korzystamy ze sprawdzonych metod. W zależności od przyczyn problemu możemy użyć oryginalnych części lub ich zamienników. Naprawy przeprowadzamy nie tylko na częściach mechanicznych przemiennika, ale również komponentach elektronicznych. Ich prawidłowe działanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpowiadają za sterowanie urządzeniem. Zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum Regeneracji, gdzie z powodzeniem serwisujemy przemienniki częstotliwości wielu różnych producentów.