Serwis silników elektrycznych

Serwis silników elektrycznych bardzo często okazuje się jedynym sposobem na to, aby przywrócić pełną sprawność techniczną tego rodzaju jednostkom napędowym. W zależności do rodzaju awarii i typu uszkodzeń zakres prac może obejmować regenerację komponentów lub ich wymianę na nowe części. Kompleksowe usługi w tej dziedzinie realizuje nasze Centrum Regeneracji, w którym z powodzeniem naprawiamy silniki elektryczne różnych marek.

Kiedy warto przeprowadzić serwis silników elektrycznych?

Serwis silników elektrycznych jest konieczny praktycznie zawsze wówczas, gdy tego typu jednostki przestają pracować prawidłowo. Urządzenia te są w większości solidnie zaprojektowane oraz bardzo trwałe, jednak ich intensywna eksploatacja prowadzi do występowania różnych awarii. Silniki elektryczne wykorzystywane są głównie w obiektach przemysłowych i na halach produkcyjnych, dlatego ich uszkodzenia zwiększają ryzyko kosztownych przestojów i przerw w pracy. W takiej właśnie sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do nas o profesjonalną pomoc.

Skąd biorą się awarie takich jednostek napędowych?

Ze względu na możliwość wzrostu wydajności pracy oraz oszczędności czasu i pieniędzy, silniki elektryczne spełniają ważną funkcję w układach automatyki. Technologiczne zaawansowanie tych jednostek nie niweluje niestety ryzyka awarii. Silniki tego typu wymagają systematycznych kontroli, ponieważ mogą dość szybko ulegać zużyciu. Wiele modeli posiada też wady fabryczne, które najmocniej ujawniają się pod wpływem nieprawidłowej eksploatacji. Zasada działania silnika elektrycznego opiera się na zamianie energii elektrycznej w mechaniczną, co samo w sobie zwiększa ryzyko usterek. Jednostka musi być w pełni sprawna, aby utrzymać oddziaływanie prądu i pola magnetycznego. Uszkodzeniom ulegają różne części silników, włącznie z trzymaczami, uzwojeniami, łożyskami, szczotkami oraz innymi elementami podrzędnymi.

Jakie usterki najczęściej występują?

W silnikach tego typu dochodzi do awarii komponentów zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych. Pierwsze z nich najczęściej dotyczą problemów z wirnikiem, spowodowanych jego poluzowaniem. Do powszechnych usterek należy też osłabienie mocowania pakietu, zużycie czopa wału czy nadmierne wyeksploatowanie gniazda tarczy łożyskowej. Komponenty elektroniczne ulegające awariom to przykładowo linki, które mogą się łatwo zerwać. Problemy występują również w uzwojeniu czy zaciskach. Wiele silników elektrycznych wykazuje też podatność na rozregulowanie kluczowych parametrów, co z reguły wymaga przeprowadzenia odpowiednich pomiarów testowych. W tym celu sprawdzamy rezystencję uzwojeń, pakietu wirnika czy elementów obudowy. Do powszechnych awarii należy brak właściwego wyważenia dynamicznego wirnika, co wiąże się z ryzykiem osłabienia wydajności pracy tego elementu pod wpływem występowania luzów.

Koła zębate

Jak przebiega serwis silników elektrycznych w Centrum Regeneracji?

Serwis silników elektrycznych w naszym Centrum Regeneracji może dotyczyć wielu różnych elementów jednostki, włącznie z wałem, tarczami, uzwojeniem czy łożyskami. Do każdej naprawy podchodzimy kompleksowo, dlatego usługi realizowane są na kilku etapach. Nasze działania serwisowe pozwalają na bezpieczne przywrócenie jednostki do pełnej sprawności, dzięki czemu niwelują konieczność zakupu nowego napędu. Naprawa może też przedłużyć żywotność silnika, co pozwoli na jego dalszą eksploatację w zakładzie przez wiele lat.

Jak wygląda diagnostyka?

W zależności od modelu jednostki oraz rodzaju uszkodzeń zakres działań serwisowych wygląda nieco inaczej. W każdym przypadku procedura rozpoczyna się od diagnostyki. Celem rozpoznania przyczyn awarii, zwykle musimy zdemontować silnik i szczegółowo przebadać poszczególne komponenty. Oceniamy stan jednostki oraz wszystkich części, a następnie określamy plan naprawy oraz kosztorys. W Centrum Regeneracji zawsze przeprowadzamy diagnostykę bezpłatnie, a także dokładnie określamy zakres działań realizowanych w ramach usługi. Po szczegółowym ustaleniu przyczyn awarii przechodzimy do właściwej pracy i rozpoczynamy serwisowanie silnika.

Na czym polega naprawa?

Sam proces naprawy najczęściej ogranicza się do odpowiedniego dostosowania pracy wszystkich elementów silnika elektrycznego, a także jego przezwojenia. W wielu przypadkach konieczne jest też przeprowadzenie drobnych prac ślusarskich, np. w obrębie wału lub tarcz łożyskowych. Jeżeli przezwojenie wymaga całkowitej wymiany, musimy zdemontować cały silnik. Po zakończeniu wszystkich czynności napęd jest już w pełni sprawny i gotowy do pracy. Do usług serwisowych podchodzimy jednak kompleksowo, ponieważ dbamy o wszelkie szczegóły. Przy okazji każdej naprawy wymieniamy łożyska i uszczelnianie, a także przeprowadzamy niezbędne testy, uzupełniamy płyny i nakładamy nową powłokę lakierniczą na jednostkę. Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnej obsługi serwisowej w Centrum Regeneracji.